Розмір тексту

Поточний розмір: 100%

Розсилка сайту

В розсилці публікується інформація пов’язана з правовим захистом інвалідів
Підписатись

Баннери

Хостінг надається: Hvosting.ua

Loading

Захист прав людей з інвалідністю

Харківська громадська організація незрячих юристів
Міжнародний фонд „Відродження”
Національна асамблея інвалідів України.

У 2008 р. Міжнародний фонд „Відродження” підтримав проект „Захист прав людей з інвалідністю”, запропонований Харківською організацією незрячих юристів у партнерстві з Національною асамблеєю інвалідів України.

Проект „Захист прав людей з інвалідністю”, спрямований на захист прав людей з особливими потребами через ініціювання адміністративних позовів до органів державної влади та шляхом проведення просвітницьких заходів серед цієї категорії населення, створення бази даних юристів з інвалідністю по наданню правової допомоги в адміністративних справах на базі громадських організацій інвалідів у 4 регіонах України (Луганській, Вінницькій, Харківській, Волинській областях) та аналізу існуючої судової практики щодо стану справ цієї категорії населення.

Мета проекту: створення прецеденту ініціювання адміністративних позовів від людей з інвалідністю шляхом проведення навчання юристів та представників громадських організацій інвалідів.

Люди з інвалідністю залишаються однією з найізольованіших груп у будь-якому суспільстві. Вони зазвичай лишаються останніми у черзі на дотримання своїх прав людини. Їм відмовляють у можливостях, які дозволили б їм реалізувати свої права як і будь-яким іншим громадянам нашої країни. У більшості випадків вони змушені апелювати до доброти і милосердя з боку інших.

Люди з інвалідністю зазнають дискримінації, включаючи доступ до правосуддя; участі у політичному та громадському житті; освіти; працевлаштування; свободи від тортур; експлуатація та насильство, а також свободи пересування. У більшості випадків низька правова просвіта цієї категорії населення знеможливлює їх самостійний захист щодо бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.

Громадські організації інвалідів, які впродовж багатьох років працювали над вирішенням соціальних та економічних прав людей з інвалідністю, на сьогодні через нестачу у своєму штаті професійних юристів та недостатній рівень знань по наданню правової допомоги особам з інвалідністю в адміністративних справах не можуть надати професійної правової допомоги людям з інвалідністю та забезпечити захист прав під час адміністративного провадження.

В той же час серед людей з інвалідністю (різних нозологій) є високоосвічені та професійні юристи, які проходили навчання як в українських, так і в зарубіжних вузах.

Проект надав можливість підвищити рівень знань представників громадських організацій інвалідів, самих людей з інвалідністю, юристів та створити прецедент для ініціювання адміністративних позовів до органів державної влади щодо питань порушення прав людей з інвалідністю.

Харківська громадська організація незрячих юристів за напрямками своєї діяльності постійно надає правову допомогу людям з інвалідністю та малозабезпеченим громадянам, тому має інформацію щодо порушень прав людей цих категорій. Практика показує, що після виступів на радіо та по телебаченню різко збільшується кількість телефонних звернень до організації. Переважно звертаються люди, щоб отримати інформацію на правову тематику. Протягом здійснення діяльності проводиться аналіз цих звернень. Домінуючою є проблема захисту прав, які порушуються представниками органів влади, медико-соціальними експертними комісіями, працівниками пенсійного фонду. На базі організації створені достатні умови для надання кваліфікованої допомоги зазначеній категорії громадян, існує досвід, який організація поширює в різних регіонах України.

Під час реалізації проекту було проведено пошук інформації і створено базу даних юристів з інвалідністю, бажаючих співпрацювати у сфері правової захищеності людей з інвалідністю:

  • створено інтернет-розсилку для юристів та правозахисників, а також лідерів громадських організацій та представників органів влади (76 учасників), що дозволило налагодити співпрацю між учасниками проекту, а також оперативно обмінюватися важливою інформацією та обговорювати актуальні питання.
  • здійснено аналіз адміністративних позовів людей з інвалідністю в чотирьох пілотних областях України. В результаті аналізу даних реєстру судових рішень виявилося, що кількість звернень у різних регіонах істотно відрізняється. Наприклад, у Волинській області в реєстрі на 1 жовтня було 1 рішення, а в Донецькій – більше 50 рішень. Тому, з метою вивчення практики реєстру судових рішень у адміністративних справах, було прийнято рішення провести аналіз адміністративних позовів людей з інвалідністю в більшості областей України.
  • 10-12 жовтня 2008 р. за підтримки партнера проекту «Національної Асамблеї інвалідів України» було проведено Всеукраїнський інформаційний семінар для правозахисників, що працюють у сфері соціального захисту інвалідів «Правове регулювання забезпечення прав людей з інвалідністю». У роботі семінару взяли участь 75 осіб з усієї України, серед яких були інваліди різних нозологій. Також були присутні представники органів місцевого самоврядування.

Для допомоги людям з інвалідністю, що брали участь у семінарі, було залучено 12 волонтерів з Державної Академії Фізкультури, які допомагали людям в інвалідних візках та людям з вадами зору.

Під час проведення семінару було виявлено ініціативу взяти участь у проекті представників, які не ввійшли в чотири пілотні регіони – Харківську, Волинську, Луганську та Вінницьку області. Зокрема, багато кваліфікованих юристів виявили бажання працювати у справах по захисту прав людей з інвалідністю з Автономної Республіки Крим та Дніпропетровської області, що свідчить про велику актуальність проекту та його своєчасність.

За результатами проведення семінару було розроблено резолюцію, яку схвалили всі учасники заходу.

15-17 грудня 2008 р. в ідбувся практичний тренінг для юристів з інвалідністю та лідерів НГО інвалідів «Практичні аспекти застосування заходів адміністративної юстиції при захисті прав людей з інвалідністю».

При підготовці програми тренінгу було враховано високий професійний рівень учасників тренінгу та для ефективної роботи були залучені найкращі експерти.

Робота на тренінгу відбувалась за наступними напрямками:

  • «Звернення осіб з особливими фізичними можливостями до Європейського суду – Практичні аспекти». Тренер: Муканова А.С.
  • «Практичні аспекти захисту прав інвалідів засобами адміністративної юстиції».: Суддя апеляційного суду Тичкова О.Ю. Учасники тренінгу мали змогу поставити запитання та обговорити проблемні моменти з фахівцем в галузі адміністративного права суддею апеляційного адміністративного суду.
  • Представлення інтересів інвалідів органами прокуратури – проблеми реалізації.
  • Відновлення порушених прав на медичне забезпечення. Теорія та практика. Завідувач кафедри цивільного права Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Венідіктова І.В.
  • Практичні заняття із звернення до суду Роханського Андрія Олександровича. Харківська Правозахисна група. (Моральна шкода, обґрунтування, оцінка: вітчизняна та європейська практика). Судовий експерт з моральної шкоди Волочай О.В.

Проектом було передбачено розробку та друк посібника-пам’ятки. Після роботи з посібником учасниками тренінгу та за результатами спільного обговорення з фахівцями в галузі адміністративного права до посібника було внесено зміни та надруковано посібник “ПАМ’ЯТКА: що потрібно знати інвалідам при зверненні до адміністративних судів”.

Було надруковано 500 примірників пам’ятки та 50 примірників шрифтом Брайля. Пам’ятку було передано до організацій в пілотних областях, а також в інші Громадські організації інвалідів. Примірники, надруковані шрифтом Брайля, передані до бібліотек та організацій Українського товариства сліпих.

В зв’язку з тим, що в м. Луганську є багато юристів-інвалідів, які пересуваються у візках і не змогли взяти участь в тренінгу, який відбувся в м. Харкові 15-17 грудня 2008 р., 27-28 лютого 2009 р. було проведено практичний тренінг у м. Луганську фахівцями нашої організації, участь в якому взяли багато громадських організацій інвалідів та представників регіональної влади (всього близько 60 осіб).

З лютого до середини липня на базі громадських організацій інвалідів було організовано роботу бюро надання правової допомоги людям з інвалідністю в пілотних областях: Харківській, Волинській, Луганській Вінницькій.

За час дії бюро правової допомоги люди з інвалідністю отримали 765 юридичних консультацій. Складено та подано 16 позовних заяв та 2 апеляційні скарги в порядку адміністративного судочинства.

Забезпечено представництво інтересів громадян з інвалідністю в адміністративних судах.

Деякі спори були врегульовані в досудовому порядку шляхом звернень до вищих інстанцій, а також до контрольних та наглядових органів.

Бюро правової допомоги продовжують свою роботу в пілотних областях України.
 

Аналіз судової практики за позовами інвалідів - аналітичний звіт (rar)

Правовая защищённость инвалидов в Украине - анализ экспертных оценок юристов (rar)

Резолюція всеукраїнського інформаційного семінару Правове регулювання забеспечення прав людей з інвалідністю (rar)

Що потрібно знати при зверенні до адміністративного суду - Пам'ятка на допомогу інвалідам та їхнім представникам (rar)